Dances (Arranged alphabetically by country and
dance)
Argentina
Argentine Zamba (T Rodolfo Sorbi; N Geidi Biegel - 1982)
Armenia
Bardezuh Mer (T Beth Fawkes [from Frances Ajoinan]; N Beth
P. Spencer)
Australia
Australian Aborigine dance from Maningrida, Armher Land. (N Ann Hutchinson
- from film taken by A. A. Abbie, 4/60)
Austria
Ennstaler Polka (N Roberta Halporn 1953 - 54. Taught by the Dance
Department of The Academy of music and Performing Arts, Austrian State
School)
Hiarthmadl (N Roberta Halporn 1953 - 54. Taught by the Dance Department
of The Academy of music and Performing Arts, Austrian State School)
Kreuz Polka (N Roberta Halporn 1953 - 54. Taught by the Dance Department
of The Academy of music and Performing Arts, Austrian State School)
Pongauer Siebenschritt (N Roberta Halporn 1953 - 54. Taught by the
Dance Department of The Academy of music and Performing Arts, Austrian
State School)
Salzburger Dreher (N Albrecht Knust)Ländler (N Roberta Halporn
1953 - 54. Taught by the Dance Department of The Academy of music
and Performing Arts, Austrian State School)
Bali
Baris Dance
Basic Movements
Some Arm Movements
Bosnia
Charlama (D Ana Maletic, N Diana Baddeley)
Starobosansko Kolo from Glamoc (C Pamela LacChko Kelley and Melissa
Pintar Obenauf, N Stephanie S. Kemper)
Brazil
Brazilian Native Forms - Carnival Walk, Picking up the feet, Maracatu
step, Maracatu Man's Step
Marchinha
Brazilian Frevo Steps (N Dmitri)
Bulgaria
Buriano-Burianke (N Gisela Reber)
Dajchevo (see Serbia)
Kukuvichka (N Gisela Reber)
Caribbean
The following
dances are notated in a MFA thesis, A Comparative Study of Dance
and Dance Forms in the Caribbean with Specific Reference to Trinidad
and Haiti by Cyril Francis St. Lewis. The notations are by Joyce
Greenberg
Bele (p. 17)
Shango (p. 22)
Bongo (p. 25)
Calypso (p. 35)
China
Dong Ba Dance (N Zhang Ling)
Chinese Classical Dance - Syllabus for teaching Chinese Classical
Dance at the Hong Kong Academy for the Performing Arts (The permission
status of this item is unclear, so at the current time it may not
be used).
Croatia
Chiro
Duchec
Hjd' na lijevo
Kalendara (N Diana Baddeley)
Moreshka
Podbijanec (N Gisela Reber)
Posavsi Drmezh (N Gisela Reber)
Presekacha (N Gisela Reber)
Staro Sito (N Diana Baddeley)
Vrlichko Kolo
Czechoslovakia
Furiant-Synecek (N Gisela Reber)
Wallachischer Shpachek and Hulán (N Knust, Essen)
Czech Polka (word notes)
England
Bacca Pipes (N Mireille Backer)
Black Nag (N Alice Lattimore)
Child Grove (N Florence Mayer)
Comical Fellow (N Rachel Armour and Andrea Goldberg)
Country Capers (N Sally Gibbard)
The Dressed Ship
Gathering Peascods (N B. Meursinge)
Haymaker's Jig (N Barbara Rosing)
Hole in the Wall (N Fumi Akimoto)
Old Mother Oxford (N Mireille Backer)
Queen's Jig (N Georgette Weisz and Charles Wadsworth)
Sailor's Hornpipe (N Jill Lind Beck)
Sellinger's Round (N Nancy A. King and Iris Gottlieb)
A Trip to Paris (N Mireille Backer)
Finland
Lappakatrilli (N Gisela Reber)
MartinVappu (N Gisela Reber)
France
L'Aéroplane (word notes)
L'Angloise (N Louis Joint?)
Bourrée Bourbonnaise (N Bartenieff)
Bourrée
Droite (word notes)
Bourrée Croisées (word notes)
Bourrée à Trois de la Chapelotte (word notes)
Le Branle de Cosnay (word notes)
Gavotte de Pont-Aven (N I. Bartenieff)
Jabadao (N J. Challet-Haas)
Le Lapin (word notes)
Laridé de la Côte (N J. Challet-Haas)
La Machtagouine (word notes)
Le Moutons (word notes)
Dances from the Marais Nord Vendéen - part one: les maraíchínes;
part two - les grand'dancses and other dances (N Jacqueline Challet-Haas)
Polka Piquée de Bretagne (N J. Challet-Haas)
Ridee de Baud (N I. Bartenieff)
Le Valse Pointée de Vatan (word notes)
La Varsovienne du Poitou (N D. Boddeley and J. Challet-Haas)
Germany
Black Forest Mazurka (word notes)
Einfacher allgemeinerSchuhplaltler (N Albrecht Knust)
Kleines Gruppenspiel
Kronentanz oder Oberländer Reigen
Krüz-König
Maispiel
Mühlradl
Rocking Waltz (word notes)
Salzburger Almtanz
Schuhplaltler für ein Einzelpaar (N Albrecht Knust)
Siebenschritt (word notes)
Tampet (N Albrecht Knust)
Ghana
Ayowa (N Odette Blum)
Ghanaian
Dances, including Gahu, Sikyi, Slow Agbekor, Fast Agbekor, and Damba-Takai
(N John K. Benissan)
Gonje (N Odette Blum)
Greece
Gerakina
Hassapiko
Basic Kalamatianos Theme
Kalamatianos (N Alice Lattimore)
Kalamatianos (N J. Challet-Haas)
Karagouna (N Beth P. Spencer)
Lefkaditikos (N Beth P. Spencer)
Menouses (N Al. Lattimore)
Pentozali (N Beth P. Spencer)
Sylivriano Syrtos (word notes)
Tsamikos (word notes)
Tsamikos (N A. Lattimore)
Vari Hassapiko (word notes)
Athan Karras Greek Dance Workshop - Includes Tsamikos, Kalamatianos,
Syrtos, Slow Hassapiko, Ballos.
Four Greek Syrtos - Athan Karras (N Alice Lattimore) - Includes Simple
Syrto, Kalamatiano, Syrto from Rhodes, Syrto from Crete
Hungarian
Csángó cépdal és héjsza (French
word notes)
Csárdás (French word notes)
Csárdás für 5 Mädchen und 4 Burschen
Csendes (French word notes)
Czardas of Szatmar (word notes)
Csikós Csárdás
Dudulas (French word notes)
Kalotaszegi leánytánc
Kemény csárdás
KonyhatáncRitka Buza (N Alice Lattimore)
Lassú (French word notes)
Lippentös
Magyar verbunk (French word notes)
Patakparton
Pillow dances (N Wendy Hilton)
Polgári csárdás
Sürü csárdás (French word notes)
Szökös (French word notes)
Tancuj
Ugrós (French word notes)
Ungarischer Männertanz aus Nyírseg
Ungarische Schrittkombination (N Knust)
Üvegestanc terrajzai
Zhang zhu ti ta wu (csárdás)
Iceland
Nú Er Glatt I Hverjum Hól
India
Alarippu (N Allan Miles)
Bharata Natya (Avadus - N Judy Miner)
Bharata Natya (Movements and Positions - N Billie Mahoney, Allan Miles,
Carol Scothorn, and Lucy Venable)
East Indian Dance (T Matteo, N Eugenia Volz)
East Indian Dance (T Matteo, N Joyce Wheeler)
Folk Dance of India (N Alice Lattimore)
Hindu Hand Circling (Movement - N Ann Hutchinson Guest)
Seraikella Chhau (T Sir Kedar Nath Sahoo, N Jane Marriett)
Yakshagana (N Jane Marriett)
Indonesia
Mudras auf Bali (N Albrecht Knust)
Ireland
Kerry Reel (N Virginia Doris)
Irish Reel (T Cecil McCausland N Gisela Reber)
Irish Lilt (N Billie Mahoney)
Two patterns from the Long Dance (N Billie Mahoney)
Israel
Ahavat Hadassah (N Sandra Getz)
Al Tira (N Sandra Getz)
Al Tira (N Franklin Byrom)
Baer Basadeh (N Franklin Byrom)
Bat Yiftach (N Jemima Ben-Gal)
Cherkessiya (word notes)
Circle from Sarid (word notes)
Debka (word notes)
Debka Ikarim (N Jemima Ben-Gal)
Debka Rafiach (N Jemima Ben-Gal)
Dodi Li (N Pauline de Groot)
Ei Hatal (N Franklin Byrom)
Erev Ba (C Rivka Sturman, N Franklin Byrom)
Erev Ba (C Yoav Ashriel, word notes)
HaRoah HaK'tana (N Sandra Getz)
HaNoded (N Celia Rudin)
HaNoded (word notes)
Hanu Lanu Yayin Yayin (N E. Kaufman)
Hora Aggadati ((N Celia Rudin)
Hora Aggadati (word notes)
Hora Eilat (N Lucy Venable)
Hora Sarid (E. Kaufman)
Im Ba'arazim (word notes)
Im Chashdor (N Nadia Chilkovsky)
Im Hoopalnu (word notes)
Israeli Mazurka (word notes)
Iti Milvanon
Ken Yovdu (N E. Kaufman)
Kol Dodi (word notes)
Kol Dodi (N E. Kaufman)
Kuma Echa (word notes)
Lech Lech Lamidbar (N E. Kaufman)
Lech Lech Lamidbar (N Celia Rudin)
Ma Navu (N Fred Berk - Work in Progress
Mayim, Mayim (word notes)
Oozi U'zimrat Yah (N E. Kaufman)
Or Chavatsalot (word notes)
Ozi (N Sandra Getz)
Sherele (word notes)
Shnei Shoshanim (N Ellida Kaufman) (May be incomplete)
Ve'David (word notes)
Ve'David (N Fred Berk)
Ya Abud
Zemer Atik - Couple dance (C Rivka Sturman, N Fred Berk)
Zemer Lach (word notes)
Italy
Tarantella
Japan
Haru-Same (N C. Wadsworth)
Matsu No Midori (T Fujima Kanjuro, N Carl Wolz)
Soran Busi (N Saburo Horino)
Tanko Bushi (N Celia Rudin)
Tanko Bushi (word notes)
Waraku Odori (word notes)
Kenya
Dodo (N Dixie Durr)
Karachuonyo (N Dixie Durr)
Nyatiti (N Dixie Durr)
Korea
Young-Sook Han's Salpuri Chum
Macedonia
Bavno Oro (N Alice Lattimore)
Biserka (N Gisela Reber)
Crnogorka (N Diana Baddeley)
Gerakina (N Alice Lattimore)
Lesnoto Oro (N Gisela Reber)
Potrchulka (N Diana Baddeley)
Ravno Oro (N Diana Baddeley)
Tri Godini Kati (N Gisela Rebe)
Tropnalo Oro (word notes)
Malaysia
Zapin Dance (N Yin-Phing Kean)
Mexico
Chiapanecas (C Polly Rogers, N Polly Rogers and Jere Aomire)
La Raspa (word notes)
La Raspa (N Ann Hutchinson Guest)
La Raspa (N ? for elementary labanotation students)
Native
American
Croatan Indian Steps
Pueblo Indian Corn Dance
Netherlands
Jan Pierewiet (N Pauline de Groot)
Ome Gerritje (N Pauline de Groot)
Rielen (N Pauline de Groot)
Sine la' me los (N Pauline de Groot)
Wilhelmus (N Pauline de Groot)
Paraguay
La Golondriana (N Albrecht Knust)
Philippines
Tinikling - Couple version
Tinikling - Solo version (N Carl Wolz)
Poland
Chodzony - 4 versions (N Roderyk Lange)
Chodzony Obrzedowy (N Jacek Marek)
Czapnik
Czapnik (N Roderyk Lange)
Dyna - 3 versions (N Roderyk Lange)
Dyna (N Roderyk Lange)
Five Basic Mazurka Steps
Hej na moscie - chodzony (N Roderyk Lange)
Kolomajki beskidzkie - 5 versions (N Roderyk Lange)
Koziorajka (N Roderyk Lange)
Krakowiak (N Jacek Harek)
Kujawiak (word notes)
Kujawiak (C Yura Lazowsky)
Kujawiak (N Jacek Marek)
Kujawiak - 2 versions (N Roderyk Lange)
Lipka cieszynska (N Roderyk Lange)
Maryneczka (N Jacek Marek)
Marynia (N Roderyk Lange)
Mazurka (N F. Köhler and Albrecht Knust)
Mazurka goleszowska - 2 versions (N Roderyk Lange)
Polka Jarocinska (N Roderyk Lange)
Przodak szamotulaki (N Jacek Marek)
Swiniok - 2 versions (N Roderyk Lange)
Wiatr (N Roderyk Lange)
Wielkopolski (N Roderyk Lange)
Wisielok (N Jacek Harek)
Wiwat z Posadowa (N Jacek Marek)
Polynesia
Sasa Siva (N Alice Lattimore)
Romania
Brîul (N Gisela Reber)
Ca la Breaza (N Gisela Reber)
Ciuleandra - Preliminary, needs revision (N Reena Lieberman)
Hora din Ties (N D. Baddlely and J. Haas)
Legenyes (N Gisela Reber)
Troaca (N Gisela Reber)
Tropa (N Gisela Reber)
Vulpiuta (N Beth Spencer)
Russia
Grossrussischer Tanz (A, N Gisela Reber)
Kalinka (N Irene Cohen)
Kleinrussicher tanz "die Lichtung" (C, N Gisela Reber)
Korobushka (N Joan Gainer)
Korobushka (word notes)
Ras Polozhinku Ja Zh Ala [Chorovod] (N Gisela Reber)
Troika (word notes)
Troika (N Joan Gainer)
Scandinavia
Norwegian Polka (word notes)
Schottische
Schottische (word notes)
Scotland
Argyll Broadswords
The Black Mill (N Gisela Reber and Albrecht Knust)
Blue Bonnets over the Border (N Gisela Reber)
Earl of Erroll
Flowers of Edinburgh (N Pat Sparrow)
Flora MacDonald's Fancy
Foursome Reel (N Albrecht Knust)
Highland Fling (N Albrecht Knust)
Highland Fling (Transcribed from Knust's Kinetogramm by Riilla Vainia)
Highland Fling (T Jamie Jamison, N Muriel Topaz)
Highland Fling (T Nona Shurman, N Muriel Topaz
Highland Fling (N Odette Blum)
Highland Schottische (N Albrecht Knust)
Highland Fling from Brigadoon
Meg Merrilees
Provost Skene's House (N Gisela Reber)
Reel of Tullouch (N Albrecht Knust)
Road to the Isles (word notes)
Road to the Isles (N Mona Grove)
Rose of Benbecula (N Gisela Reber)
Sailor's Hornpipe (N Barbara Morgan)
Shean Truabhs (N Albrecht Knust)
Sword Dance (N Albrecht Knust)
Village Maid (N Diana Baddeley)
Serbia
Ajde Lepa Maro (N Gisela Reber)
Bela Rada (N Gisela Reber)
Chachak (N Gisela Reber)
Dajchevo (as performed by Zhivili performing group, Columbus, Ohio
- N Stephanie S. Kemper)
Duj-Duj (N Gisela Reber)
Dunda Kolo Vodi (N Gisela Reber)
Ersko Kolo (N Gisela Reber)
Gruzhanka
(N Gisela Reber)
Lomsko (N Gisela Reber)
Makazice (N Gisela Reber)
Marinino Kolo (N Gisela Reber)
Moravac (N Gisela Reber)
Nebesko Kolo (N Celia Rudin)
Poskok (N Gisela Reber)
Seljanchica (N Gisela Reber)
Shetnja (N Gisela Reber)
Srba (N Gisela Reber)
Stara Polkica
Tasino Kolo (N Gisela Reber)
Zajecharka (N Gisela Reber)
Slovenia
Dopashi
Matjazhev Rejc (N Otrin-Knust)
Spain
Alborado (T Yurek Lazowsky N Joan Gainer)
Alegrios (N Gisela Reber)
Bulerias (C C. Carmona N S. Sindall)
Bolero de Caspé (T Anna Ivanova N Ann Hutchinson Guest)
Bolero de Caspé (T Pilar Perez N Gisela Reber, Francine Warwick,
Mechtild Wortmann, Rosemarie Roth, Dörte Schinke, Dagmar v/d
Lohe, Aleida Sluyter)
Fandanguillo (N Gisela Reber)
Farruca (N Gisela Rebe)
Jota Variations (D Lester Richey N Ann Hutchinson Guest)
Jota
Jota Aragonesa (C, N Gisela Reber
Parada de Valldemosa (N Gisela Reber)
Seguidillas de "El chaleco blanco" (N Gisela Reber)
Sevillanas (N Gisela Reber)
Sweden
Fyramana (N Jacqueline challet-Haas)
Knytnävspolska (N Gisela Reber)
Sparkdans oder Sprättmasurka (N Gisela Reber)
Tibet
Ling Dro Dechen Rolmo (n Jane Marriett)
Tibetan Folk Dance I (N Tai Ai-lian)
Tibetan Folk Dance (N Tai Ai-lian)
Yo Tse Baum (N Tai Ai-lien)
Turkey
Chipikli (word notes)
United
States
The Electrics
Heeia
Hull's Victory (N Mireille Backer)
Kapua
Liliu E (word notes)
Manitou (N Alice Lattimore)
Marche Quartette
Put Your Little foot (N Alice Lattimore)
Take a Little Peek (N Carolyn Primm
Tree Shells (C Nona Kapua)
Virginia Reel (N Ruth Walton)
Back
to list of bibliographies and finding aids
|